Ovde, kao i u prethodnom tekstu, beležim na osnovu svog neposrednog iskustva zapažanja vezana za temu, a sa nadom da će ona biti od koristi drugima. Ne prodajem i ne reklamiram ništa. Ne preporučujem ono što nisam i sam isprobao i koristio u dužem vremenskom periodu, i što mislim da bi moglo ikome štetiti. Ipak, ja nisam lekar, pa vas molim da ukoliko se odlučite da primenite neka od mojih iskustava, pre svega ovde pročitano sagledate pazljivo i kritički, a zatim i da isto tako pažljivo pristupite delanju.
Pre svega, ovde dodajem moje novo saznanje o aplikaciji fiziološkog rastvora koje sam video na nekim stranim sajtovima. Razlika u odnosu na princip koji sam zagovarao u prethodnom tekstu je ta što oni savetuju da se glava zabaci blago unapred, tako da je nozdrva u koju se tečnost aplicira postavljena vertikalno. Tečnost se zatim polagano pušta iz šprica, i u idealnoj situaciji, ona bi trebalo da uđe u jednu, a izađe kroz drugu nozdrvu, mada ovo nije presudno. Ovo je svakako prijatniji metod, a da li je jednako delotvoran kod početka borbe sa sinusima, ne znam, jer ga ja sada primenjujem samo preventivno.
Dalje,
Dalje,
Ovo je recept za tečnost za ispiranje sinusa koja može da zameni fiziološki rastvor iz prethodnog teksta (obavezno pročitajte ukoliko već niste).
U određenu količinu OBAVEZNO PROKUVANE VODE (recimo oko 0,5l) doda se i promeša:
1. Jedna kašičica morske soli
(u zdravoj hrani možete kupiti rinfuznu morsku so po ceni od oko 40din/kg, jeftinije za par dinara čak i od obične kuhinjske soli),
2. Pola kašičice sode bikarbone NaHCO3
(nju mozete kupiti u svakoj prodavnici u pakovanjima od 5 do 500g, a mozete je koristiti i za bezbroj drugih stvari. Na primer - ovo možda niste znali - kalgonit je skupo pakovanje sode bikarbone. Dakle, supenu kasiku ovog praha slobodno dodajte u veš mašinu kada perete beli veš, kako biste sprečili skupljanje kamenca na grejaču. Nemojte rizikovati sa ostalim vešom, jer svakako je dovoljno ovo koristiti ponekad. Pretpostavljam da istu primenu ima i u mašini za pranje posuđa, ali to nisam imao prilike da isprobam. Takođe, moja baba, a najverovatnije i vaša, je bikarbonu pila protiv gorušice - kaščica praha se razmuti u čaši vode i popije, po potrebi, a ne više od jedanput dnevno).
Nos se ispira po istom principu - pogledati prethodni blog.
Moram ovde da napomenem da sam i prilikom pisanja prošlog bloga razmišljao da bi jeftinije, zdravije i delotvornije bilo koristiti morsku so. Međutim, nisam zeleo da dajem prednost nečemu što nisam sam isprobao. Razmišljanja su me vodila i u tom pravcu da je fizioloski rastvor sterilna tečnost koja se kao infuzija direktno ubrizgava u krv, pa prema tome nema bojazni da bi se bez problema smela svakome sipati i u nos. A opet, fizioloski rastvor je isto so (samo kuhinjska), i isto rastvorena u vodi (samo destilovanoj). Morska so je bogata jodom (sto se odmah oseti kad se ova tečnost ubrizga), a jod je, znate i sami, dezinficijens za primer. Dakle, odlučite sami.
Ukoliko vam je nos ipak zapušen, evo par saveta:
+ Ne duvajte nos na silu, ništa nećete postići. Nosne kanale ne blokiraju vam sline, već otok sluznice. Ukoliko je neophodno izduvavajte lagano jednu, pa drugu nozdrvu naizmenično (pritisnite blago suprotnu nozdrvu). Ako se sećate, ovo je jednom čika Jova Zmaj objašnjavao u Nevenu...
+ Primetio sam još da je mnogo bolje nos prazniti pod mlazom vode, nego u papirnu maramicu. Maramica vam grebe spoljašnji deo nosa, a i njena sterilnost je upitna.
+ Ukoliko želite trenutno da otpušite nos, možete probati da kap jakog eteričnog ulja (mislim da je ehinacea - davno sam to koristio) kapnete ispod zapušene nozdrve. Vodite računa, ovo će vam gotovo sigurno nadražiti kožu na mestu aplikacije.
U sledećem blogu pomenuću neke čajeve koji će vam pomoći oko iskašljavanja i prevencije prehlade.
No comments:
Post a Comment